Ostatnio aktywnie rozwijane są technologie wytwarzania energii alternatywnej. Są to panele słoneczne (SB), stacje wiatrowe i wiele innych urządzeń. SB lub tak zwane panele fotowoltaiczne są uważane za szczególnie obiecujące, ponieważ energia słoneczna jest niewyczerpana. Pomimo stosunkowo wysokich kosztów zapewniają bezpłatną i przyjazną dla środowiska energię.
Czym są panele słoneczne?
Ogniwa fotowoltaiczne to układ urządzeń półprzewodnikowych w postaci konwerterów fotoelektrycznych, które przekształcają energię słoneczną w prąd stały, wykorzystując zasadę efektu fotoelektrycznego. Bateria słoneczna zawiera następujące elementy:
- Materiał półprzewodnikowy składający się z dwóch warstw materiałów o różnym przewodnictwie. Na przykład może to być polikrystaliczny lub monokrystaliczny krzem z włączeniem innych związków chemicznych, aby stworzyć zasadę efektu fotoelektrycznego złącza pn. Oznacza to, że jeden materiał ma brak elektronów, a drugi to ich nadmiar.
- Dielektryk, najcieńsza warstwa elementu odporna na przejście elektronów.
- Żródło zasilania – Gdy jest on połączony z przeciwną warstwą, strefę blokującą łatwo pokonać elektrony. W rezultacie pojawia się uporządkowany ruch zainfekowanych cząstek, tj. Prąd elektryczny.
- Bateria – Zapewnia magazynowanie i konserwację energii.
Zasada działania ogniwa
Światło słoneczne w postaci fotonów światła uderza w powierzchnię baterii słonecznej. W zderzeniu z powierzchnią półprzewodnika fotony przenoszą energię na elektrony półprzewodnika. Elektrony wybite z półprzewodnika w wyniku uderzenia pokonują warstwę ochronną dodatkową energią. W rezultacie elektrony ujemne przechodzą do przewodu n z przewodu p, podczas gdy dodatnie odwracają manewr. Podobne przejście ułatwiają pola elektryczne, które są obecnie obecne w przewodach. Następnie zwiększają różnicę i siłę ładunków.