Każdy na pewno zna pochłaniacze wilgoci w saszetkach. Są to dodatki do butów, innych ubrań oraz chociażby sprzętu elektronicznego, które chronią je przed obecnością wilgoci. Ale jak to w zasadzie działa? Jak pochłaniacz wilgoci saszetki zmusza do tego, by zbierały wodę? To naprawdę dość proste.
Chemia pochłaniania wilgoci
Istnieją substancje, które odpychają wodę i takie, które ją efektywnie przyciągają i wiążą. Właśnie drugi typ substancji wykorzystywany jest przez pochłaniacz wilgoci w saszetkach. Wszystkie saszetki pochłaniające wilgoć zbudowane są z tworzywa, które przepuszcza wilgotne powietrze, a w środku mają taką właśnie hydrofilową substancje. Jeśli w jej otoczeniu pojawi się cząsteczka wody, jest ona natychmiast wiązana i nie przedostaje się dalej.
Powietrze cały czas się porusza, para wodna rozprowadzana jest w nim równomiernie, dzięki czemu może myć skutecznie wyłapywana przez pochłaniacze wilgoci. Typowy pochłaniacz wilgoci wyrzucamy, kiedy wchłonie całą wodę, na jaką go stać, ale pochłaniacz wilgoci przemysłowy zostanie zregenerowany, zwykle poprzez wysoką temperaturę, a potem wykorzystany ponownie.
Szerokie zastosowania pochłaniaczy
Ochrona przed wilgocią jest bardzo ważna. Najczęściej stosowana jest tam, gdzie wykonywane są procesy przemysłowe lub transportowe. Przemysłowy pochłaniacz wilgoci znajduje się w każdej fabryce przemysłu spożywczego czy przetwórczego. Z kolei specjalne pochłaniacze pojawiają się wszędzie tam, gdzie transportuje się duże ilości towaru. Istnieją na przykład ich specjalne wersje do wykorzystania w kontenerach na statkach oraz w przyczepach ciężarówek.