Lekkie, przezroczyste i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Takie właśnie są płyty poliwęglanowe, których zastosowanie można dostrzec na każdym kroku. Dzięki swoim właściwościom wykorzystywane są one w różnych branżach, a w tym w budownictwie oraz zakładach wytwarzających produkty, które muszą wytrzymać szybko zmieniające się ciśnienie, czy też różnego rodzaju obciążenia (np.: hełmy astronautów i kierowców Formuły 1). Z pewnością większość osób codziennie nieświadomi spogląda na poliwęglan lity, czy też poliwęglan komorowy. Gdzie zatem najczęściej jest on stosowany?
Szerokie zastosowanie w budownictwie
Poliwęglan na wymiar wiele razy jest mylony ze szkłem, jak i powierzchniami wykonanymi z pleksiglasu. Jest on jednak od tych materiałów znacznie bardziej wytrzymały. Właśnie dlatego poliwęglan lity, przycinany na konkretne rozmiary, tworzy przeszklenia w infrastrukturze miejskiej.
Obecny jest on na obiektach sportowych, szklarniach, wieżowcach, czy też na zadaszonych peronach. Poliwęglan komorowy jest jego tańszym, jednak tak samo wytrzymałym odpowiednikiem, po który chętnie sięgają osoby, chcące zadaszyć swój garaż, czy też wiaty.
Niezastąpione właściwości materiału
Właściwości, za które doceniany jest poliwęglan na wymiar, tworzą długą listę. Wystarczy się jej przyjrzeć, aby zrozumieć dlaczego tyle zakładów produkcyjnych decyduje się na jego zakup. W ich skład wchodzi między innymi:
- przeźroczystość – płyty poliwęglanowe przepuszczają doskonale światło i bez problemu można przez nie patrzeć,
- odporność na uszkodzenia – poliwęglan na wymiar bez problemu zniesie trudne warunki atmosferyczne. Uszkodzenia mechaniczne, a w tym zarysowania, otarcia, pęknięcia nie są mu straszne,
- temperatura – materiały, jakim są płyty poliwęglanowe, mają właściwości termoizolacyjne i posiadają szeroką tolerancję na zakres temperatur.
Poliwęglan lity, czy może poliwęglan komorowy? Bez względu na to, na jaki zakup zdecyduje się osoba zainteresowana tym materiałem, zawsze może mieć pewność, że z pewnością spełni on jej oczekiwania.