W przedostatni poniedziałek kończącego się roku szkolnego, czyli 12 czerwca 2017 r. uczniowie klas 4 b i 6 a, a także kilkoro dzieci z innych klas naszej szkoły udało się wraz z paniami Dorotą Dopke, Kamilą Kazaniecką i Lidią Kupską-Seroczyńską do Elektrowni Wodnej Żarnowiec w Czymanowie, aby zwiedzić największą w naszym kraju elektrownię szczytowo-pompową. Tam czekali na nas panowie Sławomir Olewczyński i Ireneusz Gołda – pracownicy zakładu, dzięki którym mieliśmy możliwość obejrzenia obiektu od wewnątrz. Pan Sławomir w bardzo ciekawy i przystępny sposób wyjaśnił nam zasady funkcjonowania takiej elektrowni, pokazał nam jej „mózg”, czyli swego rodzaju centrum dowodzenia z wieloma skomplikowanymi urządzeniami, które nadzorują pracę zakładu i zaprezentował cztery jednakowe hydrozespoły odwracalne. To dzięki nim woda wędruje ze zbiornika dolnego, jakim jest Jezioro Żarnowieckie, do sztucznego zbiornika górnego i odwrotnie. Mieliśmy też możliwość wjechania na górny zbiornik i zobaczenia go z bliska, co było sporą atrakcją.
Następnym punktem naszej wycieczki był kompleks „Kaszubskie Oko” w Gniewinie, gdzie weszliśmy po 212 schodach, aby znaleźć się na szczycie wieży widokowej, a po zejściu z niej skorzystaliśmy z dostępnych tam atrakcji i zjedliśmy posiłek.
Do szkoły wróciliśmy bardzo uradowani – wszystkim podobał się wyjazd.
Bardzo dziękujemy władzom Elektrowni Wodnej Żarnowiec w Czymanowie oraz panom Sławomirowi Olewczyńskiemu i Ireneuszowi Gołda za umożliwienie nam nieodpłatnego zwiedzania obiektu.
Zadowoleni uczestnicy wyjazdu