Komponenty programów antywirusowych

Komponenty programów antywirusowych

Oprogramowanie antywirusowe różnych producentów zawierają różną liczbę komponentów. Na przykład niektóre programy antywirusowe mają moduł kontroli rodzicielskiej, który pozwala ograniczyć dostęp drobnych użytkowników komputerów do witryn określonych kategorii lub regulować czas ich pracy w systemie. Jakie jeszcze narzędzia posiadją antywirusy?

Skaner i zapora ogniowa

Najlepszy antywirus musi posiadać skaner antywirusowy – narzędzie, które wyszukuje złośliwe oprogramowanie na dyskach i w pamięci urządzenia na żądanie użytkownika lub zgodnie z harmonogramem. Wskazany jest też monitor rezydentny – komponent monitorujący w czasie rzeczywistym stan systemu i blokujący próby pobrania lub uruchomienia szkodliwych programów na chronionym komputerze.

Ostatecznie ważna jest zapora ogniowa – komponent monitorujący bieżące połączenie, w tym wykonując analizę ruchu przychodzącego i wychodzącego, a także sprawdzanie adresów źródłowych i docelowych w każdym pakiecie informacji przesyłanych z komputera i docierających do komputera – dane przychodzące ze środowiska zewnętrznego do komputera chronionego przez zaporę bez wstępne zapytanie, śledzone i filtrowane. Z funkcjonalnego punktu widzenia zapora działa jako rodzaj filtra, który kontroluje przepływ informacji przesyłanych między komputerem lokalnym a Internetem, barierą ochronną między komputerem a resztą przestrzeni informacyjnej.

Inne komponenty w programach antywirusowych

Antywirus internetowy to składnik, który uniemożliwia użytkownikom dostęp do niebezpiecznych zasobów rozprzestrzeniających złośliwe oprogramowanie, phishing i fałszywe strony przy użyciu specjalnej bazy adresów lub systemów oceny. Programy zawierają też program antywirusowy poczty – aplikacja, która sprawdza bezpieczeństwo załączników do wiadomości e-mail i (lub) linków wysyłanych pocztą elektroniczną.

 

Antywirus - jak działa? Previous post Antywirus – jak działa?
Szkło, czy może jednak nie? Next post Szkło, czy może jednak nie?