Obecnie prawie każdy z nas może zgromadzić i uzyskać do swojej dyspozycji niezależne źródło energii elektrycznej zasilanej energią słoneczną. Służą do tego ogniwa fotowoltaiczne.
Zakup paneli fotowoltaicznych
Choć inwestycja w panele słoneczne jest kosztowna, to w dłuższej perspektywie panele fotowoltaiczne się zwracają. Ważne jest, aby panele słoneczne były przyjaznym dla środowiska źródłem energii. W ostatnich latach ceny paneli fotowoltaicznych spadły dziesięciokrotnie i nadal spadają, co wskazuje na wielkie perspektywy ich zastosowania.
W klasycznej formie takie źródło energii elektrycznej będzie składać się z następujących części: bezpośrednio, baterii słonecznej (generatora prądu stałego), baterii z urządzeniem kontrolującym ładowanie i falownika, który zamienia prąd stały na prąd przemienny.
Panele fotowoltaiczne składają się z zestawu ogniw słonecznych (konwerterów fotowoltaicznych), które bezpośrednio przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Większość ogniw słonecznych jest wykonana z krzemu. Wspólne są dwa typy fotoelektrycznych konwerterów: wykonane z monokrystalicznego i polikrystalicznego krzemu. Różnią się technologią produkcji. Te pierwsze mają sprawność do 17,5%, a drugie 15%.
Od czego zależy ilość energii?
Najważniejszym parametrem technicznym, jaki cechuje panele fotowoltaiczne, który ma duży wpływ na sprawność całej instalacji, jest jej moc netto. Jest to określone przez napięcie i prąd wyjściowy. Parametry te zależą od natężenia światła słonecznego docierającego do akumulatora.
E.s. (siła elektromotoryczna) poszczególnych ogniw słonecznych nie zależy od ich powierzchni i zmniejsza się, gdy akumulator jest ogrzewany przez słońce, o około 0,4% na 1 g. C. Prąd wyjściowy zależy od natężenia promieniowania słonecznego i wielkości ogniw słonecznych. Im jaśniejsze światło słoneczne, tym większy prąd generowany przez ogniwa słoneczne. Prąd ładowania i moc wyjściowa przy pochmurnej pogodzie są znacznie zmniejszone. Jest to spowodowane spadkiem prądu wyjściowego przez akumulator.