Panele i ich zastosowanie

Panele i ich zastosowanie

Obecnie prawie każdy z nas może zgromadzić i uzyskać do swojej dyspozycji niezależne źródło energii elektrycznej zasilanej energią słoneczną. Służą do tego ogniwa fotowoltaiczne.

Zakup paneli fotowoltaicznych

Choć inwestycja w panele słoneczne jest kosztowna, to w dłuższej perspektywie panele fotowoltaiczne się zwracają. Ważne jest, aby panele słoneczne były przyjaznym dla środowiska źródłem energii. W ostatnich latach ceny paneli fotowoltaicznych spadły dziesięciokrotnie i nadal spadają, co wskazuje na wielkie perspektywy ich zastosowania.

W klasycznej formie takie źródło energii elektrycznej będzie składać się z następujących części: bezpośrednio, baterii słonecznej (generatora prądu stałego), baterii z urządzeniem kontrolującym ładowanie i falownika, który zamienia prąd stały na prąd przemienny.

Panele fotowoltaiczne składają się z zestawu ogniw słonecznych (konwerterów fotowoltaicznych), które bezpośrednio przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Większość ogniw słonecznych jest wykonana z krzemu. Wspólne są dwa typy fotoelektrycznych konwerterów: wykonane z monokrystalicznego i polikrystalicznego krzemu. Różnią się technologią produkcji. Te pierwsze mają sprawność do 17,5%, a drugie 15%.

Od czego zależy ilość energii?

Najważniejszym parametrem technicznym, jaki cechuje panele fotowoltaiczne, który ma duży wpływ na sprawność całej instalacji, jest jej moc netto. Jest to określone przez napięcie i prąd wyjściowy. Parametry te zależą od natężenia światła słonecznego docierającego do akumulatora.

E.s. (siła elektromotoryczna) poszczególnych ogniw słonecznych nie zależy od ich powierzchni i zmniejsza się, gdy akumulator jest ogrzewany przez słońce, o około 0,4% na 1 g. C. Prąd wyjściowy zależy od natężenia promieniowania słonecznego i wielkości ogniw słonecznych. Im jaśniejsze światło słoneczne, tym większy prąd generowany przez ogniwa słoneczne. Prąd ładowania i moc wyjściowa przy pochmurnej pogodzie są znacznie zmniejszone. Jest to spowodowane spadkiem prądu wyjściowego przez akumulator.

Markowe buty ze sklepu internetowego Previous post Markowe buty ze sklepu internetowego
Jaką męską kurtkę na zimę kupić? Next post Jaką męską kurtkę na zimę kupić?